Új rendelet – Szülés Romániában a Covid-19 alatt (2021.03.27.)

AZ ÚJ RENDELET

Az Egészségügyi Minisztérium a 2021. évi 434. számú rendeletével 2021. március 27-től kezdődően hatályon kívül helyezte a 2020. évi 555. számú rendeletet, amely alapján a COVID-19 gyanús vagy fertőzött anyákat és újszülöttjeiket elválasztották, valamint megtiltották az anyatejjel való táplálást. Az új rendelet figyelembe veszi az egészségügyi szervezet ajánlásait és a legfrissebb kutatásokat ebben a témakörben és az alábbiak szerint rendelkezik:

  • Komplikációmentes esetekben ajánlott a köldökzsinór késői elvágása, bőr-bőr kontaktus, szoptatás, rooming-in elhelyezés (anya és gyermeke egy helységben,egymás mellett való elhelyezése), a védelmi intézkedések szigorú betartásával, mint maszk viselése, alapos kézmosás, az újszülött kiságyba való helyezése, amikor az anya nem tartja ölben vagy nem eteti stb.
  • Az orvosi személyzet csak korlátozott számban lehet jelen, a megfelelő védőfelszerelés viselete kötelező.
  • Minden orvosi eszközt, amivel a COVID-19 gyanús vagy fertőzött anya vagy újszülött érintkezett megtisztítják és lefertőtlenítik.
  • A COVID-19 gyanús újszülöttet az anyával közös helységben, rooming-in rendszerben helyezik el, az orvosi vizsgálatot a kezelőorvos és az újszülött osztály egy asszisztense végzi.
  • Az újszülött és a koronavírussal fertőzött anya korházból való elbocsátása során a szállítás mentőautóval történik.

KÍSÉRŐ

A szülés során a kísérő jelenlétét nem tiltja meg a rendelet, de nem is ad rá keretet, így a korházi protokoll lesz az irányadó, amiösszhangban kell legyen a betegek jogait szabályzó 2003. évi 46. számú törvénnyel, melynek 32. cikke előírja, hogy a korházba beutalt személynek joga van családja és barátai támogatásában részesülni. Ennek megfelelően érdemes még szülés előtt írásos kéréssel fordulni az adott egészségügyi intézmény felé és igényelni a kísérő jelenlétét a szülés alatt.

JOGAINK

E rendelet célja nem az, hogy részletes szabályozást adjon, hanem az, hogy lehetőséget biztosítson arra, hogy komplikációmentes szülés során ne legyen kötelező a szigorú előírások alkalmazása, a konkrét esetekről helyben döntenek. Mindenesetre a szülő nőnek ismernie kell a jogait és szükség esetén kérheti azok alkalmazását, főleg, hogy már az anya és az újszülött elválasztása nem történhet rutinból, erre alapos indok kell legyen.

A beutalt személynek továbbra is joga van tájékoztatást kapni az egészségi állapotáról, a javasolt orvosi beavatkozásokról, ezek esetleges kockázatairól, alternatív megoldásokról, mindezt közérthetően és tiszteletteljes nyelvezetet használva. Továbbá minden orvosi beavatkozáshoz szükséges a beteg jóváhagyása, kivételt képeznek a sürgősségi esetek. Újszülöttek esetében ezt a jogot a szülők gyakorolják, mint annak törvényes képviselői (2003. évi 46. sz. törvény). Kiskorúak esetén biztosított az egyik szülő állandó jelenléte, ha ezt külön kérik. Vagyis a szülőnek joga van a kiskorú beutalt gyermeke mellett lenni (2012. évi 1284. sz. rendelet).

Jogsértés esetén ki lehet kérni egy ügyvéd tanácsát, de első lépésként érdemes panaszt benyújtani az adott intézmény vezetőségéhez, amire kötelesek választ adni.Természetesen érthető, hogy az életünk egy ilyen fontos pillanatában senki sem akar a hatósággal harcolni, de minél többen, minél többször kérjük a jogaink tiszteletben tartását, annál hamarabb számíthatunk változásra intézményi szinten is.

Péter Krisztina

ügyvéd

email: av.peterkrisztina@gmail.com

Leave a Reply

Close Menu