Lehetne egy regénycím is, de ez a valóság, a romániai valóság. A koronavírus teljesen átírta ahogy szülünk, és ahogy születünk, de ne felejtsük el, jogaink még mindig vannak és azokat ki is kell követelni. A jelen írás célja, hogy a szülésre és újszülött gondozásra vonatkozó aktuális (október 26-án frissített) szakmai protokollt ügyvédi szemszögből ismertesse és jogainkról egy rövid tájékoztatást nyújtson. Ezt megelőzően egy olyan szakmai protokoll volt érvényben, ami az anyatejet veszélyes hulladékok közé sorolta és rutinszerűen elkülönítette az anyákat az újszülöttjeiktől, akárcsak a jelenleg is hatályos miniszteri rendelet (2020. évi 555 sz.), amelynek értelmében az anyák és az újszülöttek el vannak választva abban az esetben, ha fertőzött gyanúsak vagy fertőzöttek. Mivel minden korházba beutalt személy koronavírus-gyanúsnak számít, így a szülő nőket is elkülönítik még az újszülött gyerekeiktől is mindaddig, amíg a teszteredmény meg nem érkezik, ez esetenként akár több napba is telhet. Mindeközben a nemzetközi szervezetek (WHO, UNICEF, CDC stb.) folyamatosan hangsúlyozzák a szoptatás fontosságát még fertőzött anyák esetében is, valamint anyák és újszülöttjeik elválasztása ellen tiltakoznak.
Mi az ami az új szakmai protokollal változott?
Sajnos sok nem, de azért van néhány olyan lényegi változás, amit jó ismerni, ha a közeljövőben szülünk.
A rossz hír, hogy minden más esetben az anya és az újszülött el van választva:
Fontos tudni, hogy a szakmai protokoll csak ajánlás és mindaddig, amíg a miniszteri rendeletet nem módosítják jogi ereje nincs, mégis elképzelhető, hogy a szülészetek alkalmazni fogják, ezért is lényeges, hogy ismerjük. Ugyanakkor azt is kiemeli, hogy az orvosi ellátás egyénre szabott kell legyen, amit a helyi sajátosságokhoz kell igazítani. Ez akár azt is jelenti, hogy ha nincs megfelelő infrastruktúra vagy elegendő személyzet akkor nem kötelesek a szakmai protokoll előírásait teljes mértékben követni.
De ne felejtsük el, hogy járvány idején is vannak jogaink:
Amennyiben jogsértést tapasztalunk javasolom, hogy azonnal tegyünk lépéseket, kérjük ki nyugodtan egy ügyvéd tanácsát, de akár első körben letehetünk egy panaszt az adott intézménynél, amire kötelesek választ adni. Természetesen érthető, hogy az életünk egy ilyen fontos pillanatában senki sem akar a hatósággal harcolni, de minél többen, minél többször követeljük ki a jogainkat, annál hamarabb számíthatunk változásra intézményi szinten is.
Péter Krisztina
ügyvéd
email: av.peterkrisztina@gmail.com
Tel: 0742-068562, E-mail: s_kinga@yahoo.com
MOMA 91 Mócok útja 91.