Lehetne egy regénycím is, de ez a valóság, a romániai valóság. A koronavírus teljesen átírta ahogy szülünk, és ahogy születünk, de ne felejtsük el, jogaink még mindig vannak és azokat ki is kell követelni. A jelen írás célja, hogy a szülésre és újszülött gondozásra vonatkozó aktuális (október 26-án frissített) szakmai protokollt ügyvédi szemszögből ismertesse és jogainkról egy rövid tájékoztatást nyújtson. Ezt megelőzően egy olyan szakmai protokoll volt érvényben, ami az anyatejet veszélyes hulladékok közé sorolta és rutinszerűen elkülönítette az anyákat az újszülöttjeiktől, akárcsak a jelenleg is hatályos miniszteri rendelet (2020. évi 555 sz.), amelynek értelmében az anyák és az újszülöttek el vannak választva abban az esetben, ha fertőzött gyanúsak vagy fertőzöttek. Mivel minden korházba beutalt személy koronavírus-gyanúsnak számít, így a szülő nőket is elkülönítik még az újszülött gyerekeiktől is mindaddig, amíg a teszteredmény meg nem érkezik, ez esetenként akár több napba is telhet. Mindeközben a nemzetközi szervezetek (WHO, UNICEF, CDC stb.) folyamatosan hangsúlyozzák a szoptatás fontosságát még fertőzött anyák esetében is, valamint anyák és újszülöttjeik elválasztása ellen tiltakoznak. 

Mi az ami az új szakmai protokollal változott?

Sajnos sok nem, de azért van néhány olyan lényegi változás, amit jó ismerni, ha a közeljövőben szülünk.

  1. Az anyatej már nem veszélyes hulladék, és minden újszülöttnek joga van anyatejet kapni, még akkor is ha az anya és a baba el vannak választva, ilyenkor lefejt tejet kap.
  2. A koronavírusos, de tünetmentes anya együtt lehet gyermekével (rooming-in), ha ezen utóbbi teszteredménye negatív, és nincsenek tünetei. Ilyenkor a teljeskörű tájékoztatást követően az anya írásos beleegyezését kell adja. 
  3. Ha az anya állapota súlyos, és az újszülött teszteredménye negatív, akkor az újszülöttet kiadhatják valamelyik családtagnak, a szülők beleegyezésével.

A rossz hír, hogy minden más esetben az anya és az újszülött el van választva:

  1. Nincs aranyóra, vagyis az anya nem foghatja meg, nem ölelheti magához az újszülöttjét közvetlenül szülés után.
  2. Ha az újszülött teszteredménye negatív, de tünetei vannak vagy a teszteredménye pozitív, akkor is el van választva az anyától és csak távolsági kommunikációs eszközök segítségével léphetnek kapcsolatba. 
  3. A koronavírusos és tünetekkel rendelkező anya nem lehet együtt gyerekével, még akkor sem, ha az újszülöttnek a teszteredménye negatív és nincsenek tünetei.

Fontos tudni, hogy a szakmai protokoll csak ajánlás és mindaddig, amíg a miniszteri rendeletet nem módosítják jogi ereje nincs, mégis elképzelhető, hogy a szülészetek alkalmazni fogják, ezért is lényeges, hogy ismerjük. Ugyanakkor azt is kiemeli, hogy az orvosi ellátás egyénre szabott kell legyen, amit a helyi sajátosságokhoz kell igazítani. Ez akár azt is jelenti, hogy ha nincs megfelelő infrastruktúra vagy elegendő személyzet akkor nem kötelesek a szakmai protokoll előírásait teljes mértékben követni.

De ne felejtsük el, hogy járvány idején is vannak jogaink:

  • A beutalt személynek joga van tájékoztatást kapni az egészségi állapotáról, a javasolt orvosi beavatkozásokról, ezek esetleges kockázatairól, alternatív megoldásokról, mindezt közérthetően és tiszteletteljes nyelvezetet használva. Továbbá minden orvosi beavatkozáshoz szükséges a beteg jóváhagyása, kivételt képeznek a sürgősségi esetek. Újszülöttek esetében ezt a jogot a szülők gyakorolják, mint annak törvényes képviselői. (2003. évi 46. sz. törvény)
  • Kiskorúak esetén biztosított az egyik szülő állandó jelenléte, ha ezt külön kérik. Vagyis a szülőnek joga van a kiskorú beutalt gyermeke mellett lenni. (2012. évi 1284. sz. rendelet)
  • Gyermekjogi egyezmény értelmében minden kiskorút érintő döntésben a gyermek mindenek felett álló érdekét kell nézni, vagyis ez nem csak az egyéni döntésekre vonatkozik, hanem a protokollokra, rendeletekre és törvényekre is. Továbbá azt is kiemeli, hogy az anyát nem választhatják el indokolatlanul gyermekétől, ezzel támogatva a rooming-in rendszert és a szoptatást. Vagyis csak a legvégső esetben ajánlott az anya és az újszülött elválasztása és nem alkalmazható rutinszerűen, mint megelőző eljárás.

Amennyiben jogsértést tapasztalunk javasolom, hogy azonnal tegyünk lépéseket, kérjük ki nyugodtan egy ügyvéd tanácsát, de akár első körben letehetünk egy panaszt az adott intézménynél, amire kötelesek választ adni. Természetesen érthető, hogy az életünk egy ilyen fontos pillanatában senki sem akar a hatósággal harcolni, de minél többen, minél többször követeljük ki a jogainkat, annál hamarabb számíthatunk változásra intézményi szinten is. 

 

Péter Krisztina
ügyvéd
email: av.peterkrisztina@gmail.com

 

Szőcs Kinga Zsófia

Tel: 0742-068562, E-mail: s_kinga@yahoo.com
MOMA 91 Mócok útja 91.